Axor Bouroullec: den bløde revolution i badet

13-03-2011

Axor Bouroullec: den bløde revolution i badet

"Jeg tror, at det er første gang, at vi har skabt en kollektion med så mange perspektiver som denne," udtaler Philippe Grohe, lederen af mærket Axor hos Hansgrohe AG.

Han taler om Axor Bouroullec, som er den nye kollektion designet af Axor og Ronan og Erwan Bouroullec. Den modulære opbygning skaber friheden til at kombinere mellem de næste 80 elementer og skaber en række unikke muligheder for et individuelt baddesign, der ikke kun er funktionsorienteret. Det er i den forbindelse ikke vigtigt, hvad der er rigtigt eller forkert. Det går derimod ud på at finde frem til den mulighed, som skaber den individuelt perfekte løsning.

Håndvaske kombineres med kar og armaturelementer fra kollektionen, og disse skaber det unikke landskab i badet. Håndvaskens og karrets hylder danner et åbent system. Disse kan bores fast helt individuelt, således at der opstår en personlig placering af armaturet. Det gennemgående, bløde formsprog støtter den kombinationsmulighed og tilpasser sig harmonisk til de forskellige stemninger.